Mrkev se sází na záhon na začátku dubna. Vyberte pro ni místo, kde bude po celý den vystavena slunci, zvládne však dobře růst i v mírném polostínu. Semínka pořídíte v obchodě (i přes e-shop) doslova za pár korun a ze dvou sáčků budete mít překvapivě velkou sklizeň. Semínka sázejte vždy ve vzdálenosti 10 cm od sebe a mezi řádky udržujte odstup na velikost chodidla, tedy zhruba 25 cm. Půda by měla být vláčná, ne příliš kamenitá, a musíte ji často kypřit. Jemné mulčování chrání její kořeny a urychlí klíčení a růst. Zalévejte pravidelně, dostatek vláhy a přímé slunce dokážou divy.
Vyplatí se vůbec mrkev pěstovat doma na záhonu?
Mrkev obsahuje vysoké množství vitamínu A ve formě beta-karotenu, který Vaše tělo snadno využije. Dále mrkev obsahuje vitamín C, vitamín K, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou a z prvků především draslík, železo, mangan a měď. Mrkev má silné antioxidační vlastnosti a její pravidelnou konzumací nemůžete nic pokazit. Je prospěšná dětem i dospělým.
Beta karoten zpomaluje stárnutí a významně regeneruje tělo. Chrání pokožku před působením UV záření a velké množství bioaktivních látek, z nichž některé dosud ani vědci nedokázali prozkoumat, pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny. Především alfa-karoten působí jako ochranné činidlo proti rakovině plic.
Lidé s vysokou hodnotou špatného cholesterolu by měli mrkev konzumovat alespoň obden. Byl proveden výzkum, ve kterém dotyční dobrovolníci po 3 týdny jedli denně dvě mrkve a výsledky snížení cholesterolu v krvi byly prokazatelné u každého.
Mrkvová šťáva – univerzální všelék
Vynikající je mrkvová šťáva v kombinaci s jablečnou, jedná se o výtečný a zdraví prospěšný nápoj, který tělo zároveň čistí a zároveň vyživuje. Obecně je popíjení ovocných a zeleninových šťáv zdraví velice prospěšné, mrkvová šťáva je navíc chutná, tak spojíte příjemné s užitečným v jeden celek.