Může se to zdát jako jasné řešení, když máme práci, která nás nebaví, a ještě zde dostáváme málo peněz. Půjčky a úvěry na nás číhají snad všude. Díváme se na televizi, sledujeme videa na internetu, čteme noviny nebo jedeme autem. Člověk pak nabyde dojmu, že vzít si vlastně úvěr je dobré a když na něco nemám tak si na to prostě ty peníze koupím.
Vypadá to tak, že půjčky jsou řešením všeho. Už nemusíme šetřit, ale na danou věc si prostě koupíme. Jenže tady může nastat problém, a to zejména protože jsou lidé v ČR finančně negramotní.
Ale kdo je na vině? Lidé samotní zřejmě tolik ne, je přirozený princip, že lidé po škole se již příliš nevzdělávají. Proto by měl být hlavním viníkem vzdělávací systém.
Lidé se tak snadno můžou zadlužit, protože jednoduše neví, co ty zkratky na smlouvách znamenají a neví co je to to p.a.. To může být pro klienta závažný problém a poskytovatel se může jen radovat. Problémem ale je, že školy vzdělávají další generací finančně negramotných jedinců, kteří ani pořádně neví, jak půjčka funguje.
Jakou si ale půjčku vzít, když už nemáme jinou možnost a peníze opravdu potřebujeme. Nejdůležitější je vědět na co vlastně peníze potřebujeme. Pokud známe účel a je to dobrý účel pak nemusíme mít problém získat půjčku i v bance, kde jsou mnohonásobně férovější podmínky. Zde jsou ale nastavena minimálně tři základní pravidla pro prověření bonity, tedy platební schopnosti.
· Zástava vlastní nebo ručitelské nemovitosti
· Výpis z registru dlužníků
· Doložení stabilního zaměstnání s pravidelným příjmem
Pokud splňujeme tyto tři základní požadavky máme velkou šanci na to abychom půjčku získali. V případě, že se však třeba objevujeme v registrech existuje zde velká pravděpodobnost, že budeme odmítnuti. V takovém případě se musíme obrátit na nebankovní společnosti, kde však musíme být velice obezřetní a dávat si pozor, jestli se třeba neřítíme právě do dluhové pasti.
Řešení problému
Posted on 27.1.2019