Tohle „know how“ uchovávat peníze ostatním a při té úschově s nimi skoro dle libosti manipulovat je rozhodně jeden z nejvýznamnějších lidských vynálezů a také nejvýnosnějších. Ovšem jako každý objev v historii lidstva měl původně pomáhat, zjednodušit výměnný obchod, ochránit člověku majetek, podstatně ulehčit život. S tím ale asi dnes většina „obyčejných“ lidí tak úplně nesouhlasí. Dnes se na banky často díváme, jako na někoho, bez koho se bohužel už neobejdeme a kdo nám spíš „ukrajuje z koláče“ pracně vydělaných „prachů“.
Vznik instancí pro oběh peněz můžeme klidně datovat do samotné doby jejich vzniku pár tisíc let př. n. l. Jakmile lidstvo začalo vyměňovat zboží, obchodovat a s tím postupně vyrábět platidla, bylo jasné, že s nimi bude potřeba manipulovat více než jen platit.
První bankovní služby, které měly samozřejmě k dnešním rozvinutým finančním systémům hodně daleko, poskytovali tzv. zkušebníci mincí, kteří kromě sofistikované řemeslné práce začali brát peníze do úschovy, později poskytovat půjčky, pak si počítat úroky, atd. Ne všechny starověké země razily mince stejné, proto lidstvo začalo potřebovat i směnárny. Postupně vznikaly plnohodnotné finanční instituce, s penězi se hojně spekulovalo, bohaté vrstvy investovaly téměř už jako dnes.
S pádem Římské říše během prvních století n. l. bankovnictví zaniklo, jako ostatně mnoho další civilizačních vymožeností, které musely být znovu objeveny o pár století později. Ve středověku se potřeba finančních služeb objevila nejdříve ve středomořských přístavech, centrech tehdejšího obchodu. Začal se postupně zavádět i raný systém bezhotovostního styku, neboť převoz hotových peněz byl v tehdejší době dost nebezpečný.
V 17. století už šlo o opravdové finanční instituce včetně vydávání cenných papírů, směnek, šeků a poskytování dalších bankovních služeb, které se postupně rozvíjely až do podoby, kterou známe dnes. To zejména díky prudkému rozvoji technologií a přenosu informací od papíru až po třeba budoucí platební karty jako čipy v mozku nebo „virtuální transakce“, ke kterým už vlastně peníze nebudou potřeba vůbec.
Vznik pojmu banka
První bankéři seděli na dřevěných lavicích, když přijímali zákazníky. Toto slovo se v mnoha jazycích v různých obměnách překládá jako banka. Kupříkladu německy „der Bank“, italsky „banco“ nebo třeba turecky „bank“.
Takže, až půjdete uložit peníze, vzpomeňte si, že jde o službu starou tisíce let.