Naklíčená semena jsou dobrá a zdravá. Proč vlastně? Klíčky obsahují vše potřebné pro správný vývoj mladé rostlinky. Je to taková „vitaminová bomba“ obohacená spoustou minerálů. Maximálního množství dosahují při klíčení enzymy, v této fázi růstu se aktivují. Nadýmavé složité cukry jsou při klíčení přeměňovány na cukry jednoduché, dobře stravitelné. Nemusíme se bát, že nám po nich bude těžko, jako se to snadno stává u některých druhů zeleniny. Dále je v klíčcích hodně bílkovin, proto se dobře hodí jako náhrada masa. Navíc také pomáhají vstřebávání bílkovin ze stravy. Lékaři je doporučují lidem, kteří se potýkají s cukrovkou, poruchami metabolismu, vysokou hladinou cholesterolu, kardiovaskulárními chorobami. Také při detoxikačních kůrách.
Klíčky můžeme je koupit v „hotové“ obchodě, ovšem vypěstovat si doma vlastní není vůbec špatný nápad! Máme je pak čerstvá přímo „po ruce“. Když vybereme ta pravá semena, pomůže vhodná miska na klíčenía budeme znát pár základních informací, jistě to hravě zvládneme!
Vybíráme semena
Určitě pro ně vyrazíme raději do specializované prodejny. Třeba prodejny se zdravou výživou. Jinde, například v zahradnictvích, bychom si mohli koupit semínka určená k sadbě. Ta jsou často různě upravovaná a ke konzumaci přímo po naklíčení tedy naprosto nevhodná!
Na klíčení doma jsou nejjednodušší semena řeřichy seté, ale i slunečnice, hořčice, jetele a vojtěšky. Z obilnin můžeme použít zrnka ječmene, žita, špaldy, ovsa, pohanky (pseudoobilnina). Z luštěnin pak hrách, čočku, cizrnu a fazole mungo.
Vybíráme nádobu
Na klíčení můžeme použít v podstatě každou misku, sklenici či plastovou lahev vystlanou vlhkou vatou nebo buničinou. Nejlepším řešením je ovšem použít speciální nádoby k tomuto účelu vyrobené – misky a sklenice na klíčení. Mají většinou více pater a ve spodní části odtéká přebytečná voda. Úroda je pak mnohem větší a je chráněna před napadením plísněmi. Nádoby musí být v teple, nikoli však vystaveny přímým slunečním paprskům!