Každý z nás už se určitě někdy setkal „tváří v tvář“ s jednou dokonalou přepravní pomůckou. Tou je známá europaleta. Jedná se zřejmě o nejvíce rozšířenou přepravku, která se v oblasti dopravy zboží využívá. Má totiž několik nesporných výhod.
- Jednou z nich jsou její přesně dané rozměry.
- Tím, že musí být každá vyrobena naprosto stejným způsobem, není nutné je navracet do místa, odkud přišly.
- Putují tedy po světě a slouží skutečně do roztrhání těla.
- Pokud se některá z nich pochroumá, pak ji musí opravit pouze certifikované pracoviště. Jinak by se její parametry mohly změnit a označení EURO by měla neprávem.
Rozměry jednotlivých palet jsou stanovené na 1200 x 800 x 144 mm (délka x šířka x výška). Plocha každé z nich je 0,96 setin metru čtverečního. Jednotlivé dřevěné díly se spojují sedmdesáti osmi hřebíky, které mají také své pevné místo. Europalety se liší ve své hmotnosti. Tady je tolerance nutná, protože je hmotnost závislá na vlhkosti dřeva.
- Nosnost jedné této přepravní pomůcky je maximálně tisíc pět set kilogramů.
- Na sebe se mohou stohovat pouze tři palety.
Až se někde v cizině nachomýtnete k vykládce zboží, pak dejte pozor, https://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/nebezpeci-o-dovolene-na-co-si-dat-pozor-v-hotelech-10896 jestli právě ty přepravky před vámi nejsou naši „krajané“. Každá z nich je totiž označena nejen znakem EUR, ale je tu také vyznačen výrobce a pochopitelně země původu.
Atypické rozměry nejsou problém
Dalším druhem těchto přepravních pomůcek jsou standardní palety. Toto označení se používá pro nejběžnější rozměr 1200 x 800 mm.
- Od euro palet se odlišují v tom, že mohou mít různou výšku a nosnost.
- Mohou se také lišit v konstrukci.
Pro potřeby přepravců, kterým žádná z uvedených přepravek nevyhovuje, je možné vyrobit atypickou neboli nestandardní přepravní paletu, která je konstruována pouze podle návrhu zadavatele, a tudíž většinou neodpovídá svými parametry žádnému zavedenému typu.