S největším úskalím se lidé setkávají při nákupu letní obuvi. Především u letních sandálů jsou často nevhodně řešené stélky, v takových botách jsou špatně postavené záprstní kůstky a namísto našlapování na vnější a vnitřní okraj chodidla (tedy na první a pátý prst) lidská noha došlapuje na celou její plochu. Taková „maličkost“ však vede k nadměrnému napínání vazů, které propojují prsty příčně mezi sebou, mění se způsob chůze z přirozeného způsobu v nevhodný styl, omezuje se pohyb některého svalstva a dochází ke změnám v oběhovém systému chodidel, které přechází v otoky. Záleží pak na tom, do jaké míry je chodidlo postiženo deformací klenby. Většinou se neobejdete bez pomoci ortopeda a speciálních vložek do bot, které se musí vyrábět na míru.
Zdravotní obuv, to nejsou jen „korkáče“ zdravotních sester
Když se řekne „zdravotní obuv“, mnozí si představí zdravotní sandály zdravotnického personálu v léčebných zařízeních. Doba se však mění, poptávka po obuvi, která splňuje ortopedické požadavky, neustále roste a lidé se už nebojí hodit za hlavu zastaralé hloupé názory, že, zdravotní obuv neodpovídá módním trendům. S rozšířením takové obuvi, která splňuje náročné požadavky zákazníků po všech stránkách, začali výrobci outdoorové obuvi. Milovníci turistiky se bez kvalitních bot neobejdou a tvoří základ jejich vybavení. Postupně se trend tohoto rozumného pohledu na chůzi v přírodním terénu, ale i v ulicích města, rozšiřuje i mezi ostatní výrobce módních bot.
Hlavní zásady výběru vhodné obuvi
· vybírejte správnou velikost, bota nesmí ani tlačit, ani být příliš volná
· volte přírodní materiály, které, na rozdíl od syntetických, se časem přizpůsobí tvaru chodidel a jsou plně prodyšné
· sedět by měl i horní díl obuvi, měl by být anatomicky tvarovaný, pohodlný, neměl by mít tendenci vytvářet puchýře a oděrky
· stélka by neměla být plochá, ale vhodně tvarovaná, aby podporovala správnou klenbu chodidel
· bota musí v ohybu prstních kloubů pružná, aby se zabránilo nadměrné tvorbě potu a zkracování Achillové šlachy
· podpatek by neměl přesahovat u dětské a pánské obuvi 2,5 cm a u dámské 5 cm. Mnoho žen si vůbec neuvědomuje, že příliš časté užívání bot na vysokém podpatku zkracuje Achillovu šlachu a způsobuje deformace chodidel, bolesti páteře a další zdravotní problémy
· bota slouží jako tlumič nárazů, nejvíc záleží na podešvi a pochopitelně na anatomicky tvarované stélce, která brání vzniku „ploché nohy“