Moderní doba značně poskočila i v pračkách a sušičkách. Jsou méně náročné na spotřebu energie, vody i prostoru. Oproti tomu jsou výkonnější, rychlejší a spolehlivější. Avšak spoustu věcí za nás ještě řešit neumí. Třeba třídit prádlo, který kousek na kolik prát a jestli máme kvalitní prací prostředek. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak se vyznat v etiketách a dát si základní tipy pro správné praní, abychom si z nových šatů jedním vypráním neudělali sbírku pro charitu.
Nejdříve mrkněte na cedulky
Většina z nás je odstřihává, avšak mohou nám spoustu říci. Skládají se z několika piktogramů, mezi ty nejčastější patří například žehlička s tečkami – jedna tečka znamená žehlit do 110 °C naproti tomu tři tečky značí, že látka snese i 200 °C. Čtverec s kolečkem uprostřed je bubnové sušení, pokud je pod čtvercem ještě podtržítko, znamená to, že sušení musí být šetrné. Samotný čtverec, který je různě vyšrafován, zase poukazuje na klasické sušení, přičemž jednotlivé čáry naznačují polohu prádla – rozprostřené, zavěšené a tak dále.
Trojúhelník pak značí bělení. Vanička s číslem klasicky znamená, na kolik stupňů je možné prádlo prát.
Udělejte si hromádky
Třídit prádlo je důležité nejen na barvu a zabránění zaprání, ale i kvůli výše uvedeným pravidlům – tedy je nesmysl prát špinavá trika na třicet, jelikož jste k nim přidali jemné spodní prádlo. Také uvidíte, kolik do pračky budete dávat kusů oblečení, protože starší modely praček nemusejí mít v sobě zabudovanou váhu, můžete si buben snadno zničit, když prádlo nasaje velké množství vody a zatíží jej tak.
Různé vychytávky pomohou
Pokud jste majitelé domácích mazlíčků, určitě už jste slyšeli o zázračných kuličkách, které se přidají k prádlu a hezky jej v průběhu praní odchlupí.
Dalším skvělým tipem jsou kapsáře ze síťoviny, které lze zapnout a v nich dát prát ponožky, či jemné prádlo, které by se jinak potrhalo či jinak poškodilo.
Na podprsenky s kosticemi, jenž se rády prodřou a vylézají potom ven, můžete pořídit chránič v podobě plastové koule, která i během praní drží tvar samotné podprsenky.
Jakou zvolit teplotu
Vždy tyto údaje naleznete na cedulkách, ale platí vesměs tato pravidla:
Ložní prádlo, ručníky, utěrky můžete prát na 60 °C. Na 40 °C perte riflovinu, kalhoty, košile a ponožky. Klasická trička, polokošile, svetry či jemnější kousky na 30 °C. Velmi jemné prádlo pak dejte na ruční praní – na cedulkách bývá symbol ruky.
V čem nejlépe prát?
Zvolte si raději kvalitu než kvantitu. Většina pracích prášku či aviváží je navíc koncentrovaná, tedy nemusí se dávat ani tolik, kolik často naléváme. Určitě se také vyplatí pořídit přípravky na tmavé a bílé prádlo, jenž podpoří barvu a ani při častém praní vám prádlo nevybledne či naopak nezajde. U sportovních kousků zainvestujte do speciálních prostředků, které zachovají funkčnost látky. Nepodceňuje aviváž, která prádlo nádherně změkčí a předá mu příjemnou vůni.